Polska

Polska, w porównaniu do innych krajów Europy nie jest idealnym miejscem dla motocyklistów, m.in. przez płaskie ukształtowanie, małą ilość autostrad i obwodnic, duży ruch samochodowy. Jednak ma sporo ciekawych miejsc oddalonych od głównych szlaków komunikacyjnych, jak Mazury, Pomorze, Podlasie czy Podkarpacie.

"Przewodnik 4x4 po Polsce" - itener

„Przewodnik 4×4 po Polsce” – itener

Szukając pomysłu na różnych forach i serwisach społecznościowych katalogujących nagrane ścieżki GPS, natknąłem się na informacje, że sporo początkujących amatorów wrażeń terenowych korzysta z wydawnictwa „Przewodnik 4×4 po Polsce” firmowanym przez Auto Świat 4×4 i Skodę. Został on wydany w 2010 roku gdy Skoda postanowiła tak promować swoją terenówkę – model Yeti. Tak się przypadkiem złożyło, że kiedyś kupiłem ten przewodnik (12,90 zł!), więc postanowiłem go wypróbować do wyjazdów motocyklowych – większość opisanych tu tras po Polsce pochodzi z tego przewodnika.

Jak się okazało, taki przewodnik ma sporo zalet: poza ogólnym opisem trasy i jej atrakcji, zawiera opis trasy w postaci itenera – schematów kolejnych skrzyżowań, na których jest napisane w jakiej są odległości od startu i poprzedniego punktu, jak wyglądają i gdzie należy jechać dalej – dzięki temu szukanie trasy przypomina trochę znany z harcerstwa „bieg na orientacje”. Drugą zaletą jest nadzieja, że trasa jest przejezdna i nie skończy się nagle w środku lasu czy pola. Trzecią zaletą jest orientacyjny poziom trudności, opisany jako „średni” i sugestia że Skodą Yeti tamtędy da się przejechać… Dla mnie to było istotne, bo mój motocykl na aktualnych oponach z „uniwersalnym” bieżnikiem nie jest przeprawówką, moje umiejętności są dalekie od zawodników rajdu Paryż – Dakar :-), a gdzieś ciągle mam wizje siedzenia na zakopanym sprzęcie i wymachiwania telefonem w poszukiwaniu zasięgu, żeby w Google wpisać „usługi traktorem”…

Trasy: